Мета: допомогти учням засвоїти матеріал про зв'язок прикметників з іменниками; вдосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови; закріпити в учнів поняття про прикметник як частину мови, про роль його у мовленні, продовжити удосконалювати розвиток зв'язного мовлення молодших школярів;виробляти навички каліграфічного письма; розвивати увагу та спостережливість; збагачувати мовлення учнів; виховувати бажання вчитися і поглиблювати свої знання;
Обладнання: інтерактивна дошка, предметні малюнки
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Учень:
Ми вам раді, люди добрі
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Повторення вивченого.
- Каліграфічна хвилинка.
Малюнковий диктант.(перевірка написаного)
- До якої частини мови належать записані слова?(чому?)
- Від поданих іменників утворіть і запишіть прикметники.
- Що таке прикметники?
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
· Гра «Про що мова» (за прикметниками вгадайте предмет)
Холодний, сильний, теплий, осінній, пронизливий (вітер),
Довгі, круглі, загострені, різнокольорові (олівці).
Жовтий, овальний, корисний, кислий (лимон).
Голчаста, вічнозелена, гарна (ялинка).
Гумова, легка, кругла, повітряна (кулька).
Велика, довгаста, жовта, солодка (диня).
· Гра «Вгадай предмет»
Один учень витягує картку з назвою предмета і повинен описати предмет тільки за допомогою прикметників. Хто вгадає назву, займає його місце.
(яблуко, лимон, цукерка, м’яч, вода)
· Склади згадку
Летить орлиця по синьому небу, крила розкрила – сонце закрила. (доберіть прикметники до слова хмара ) (робота в групах – хто більше добере прикметників)
- То з якою частиною мови пов'язані прикметники? (чому?)
- Від чого до чого будемо ставити питання?
- Тема нашого уроку: Зв'язок прикметників з іменниками.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
· Вправа 90 (за підручником)
- Спиши, додаючи до іменників прикметники, що характеризують поведінку тварин. Користуйся довідкою.
Ягня (я к е?) ... ; лоша (я к е?) ... ; осел (який?) ... ; сорока (яка?) ... ; горобці (які?) ... .
· Гра «Знайди прикметник»
- Знайти в реченні прикметник, з’ясувати, з яким словом пов'язаний, поставити до прикметника питання.
Деревце також живе,
не ламай, нехай живе!
В зайчика немає хижі,
а навколо звірі хижі.
Жучка з виду тільки зла
та не заподіє зла.
Вишила серветку Люба.
Це тобі, матусю люба!
· Гра «Допиши загадки»
- Доповни і допиши загадки, добираючи відповідні прикметники.
Влітку .., а взимку ….(заєць)
… корова усіх людей поборола, а … віл усіх людей підвів.(ніч і день)
Ой, за лісом, за пралісом … діжа горить.(сонце)
· Розгадай ребус
(заєць, лисиця, вовк, ведмідь)
· Гра «Встанови відповідність»
Полохливий, як ведмідь
Хитрий, як заєць
Злий, як лисиця
Вайлуватий, як вовк
- Яке слово відповідає звуковій моделі? –○–○=○ (лисиця)
- Назвіть звуки.
· Фізкультхвилинка.
Слухати ми перестали,
І тепер всі дружно встали,
Будем ми відпочивати,
Нумо вправу починати.
Руки вгору, руки вниз
І легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз присіли, другий встали,
Всі за парти посідали.
V. Засвоєння нового матеріалу. Вироблення умінь, навичок.
· Гра «Добери влучний прикметник»
Сергійко - … товариш.
Собака - … друг людини.
Посуха - … ворог урожаю.
У дні війни … ворог спустошував наші міста і села.
Троянди мають … запах.
( вірний, надійний, щирий )
( жорстокий, злий, лютий, сердитий, запеклий )
( пахучий, гарний, приємний )
· Додай пропущені закінчення так, щоб прикметник узгоджувався з іменником. Знайди спільнокореневі слова, розбери їх за будовою.
Липа – ласкав* і могутн* дерево. Люблять її бджоли і мудр* бджолярі. Під її розлогою кроною добре відпочити в липнев* спеку. Особливо шанован* у народі липов* цвіт.
VІ. Закріплення знань, умінь, навичок. Підсумок уроку.
- Яку частину мови повторювали? З якою частиною мови вона пов’язана? Як ставимо до неї питання?
- Якими прикметниками ви можете охарактеризувати наш урок?
VІІ. Домашнє завдання.
Перше, що хотілося б відмітити безумовно високий професійний рівень вчителя. Наталії Борисівни вдалося легко і зрозуміло до нести до учнів складний стилістичний матеріал з редагування тексту, що вимагає тонкого відчуття рідної мови, яке формується саме під час таких уроків. Діти активно співпрацювали, ставили питання, висловлювали власні думки, обговорювали. Вчителю майстерно вдалося створити атмосферу цікавого предметного обговорення, де кожен мав можливість висловитись, а решта напрочуд уважно прислуховувалась, прагнучи використати свої навички редагування.
ВідповістиВидалити