Переглянути конспект можна тут наочність до уроку тут
Мета: закріпити в учнів поняття «звірі», «птахи», «плазуни», «земноводні», «риби», «комахи», «рослиноїдна тварина», «хижа тварина», «всеїдна тварина»;
Мета: закріпити в учнів поняття «звірі», «птахи», «плазуни», «земноводні», «риби», «комахи», «рослиноїдна тварина», «хижа тварина», «всеїдна тварина»;
розвивати вміння порівнювати представників різних груп, знаходити спільне та відмінне; спостерігати за тваринами, за ознаками пристосування їх до умов навколишнього середовища, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, досліджувати ланцюги живлення, аналізувати, робити висновки; розвивати мислення, увагу, усне мовлення;
виховувати дбайливе ставлення до тварин, любов до природи, захищати тварин від знищення, допомагати їм;моральні та естетичні почуття у ставленні до тваринного світу.
Обладнання: інтерактивна дошка
Тип уроку: узагальнення і систематизації.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Час урок нам розпочати
і старанно працювати.
Все, що знаєм, пригадаєм
і нове запам’ятаєм.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку.
- Сьогоднішній урок ми розпочнемо з відгадування загадок.
Що то воно: уводі водиться,
з хвостом родиться,
а як виростає,
хвіст відпадає.(Жаба)
В’ється вірьовка, спереду головка. (Змія)
Що воно за дивна птиця
світла денного боїться?
Дзьоб гачком, великі очі
і не спиться їй щоночі. (Сова)
Я веселий звірок,
плиг з ялинки на дубок.
Не стрибаю, а літаю –
Хвіст мені допомагає. (Білка)
Що то є за гість:
ніжок у нього шість,
аж чотири крильця має,
по квітках собі літає.
Не бджола, не джмелик,
зветься він… (метелик)
У ставку найбільша злюка –
це зубаста хижа … (щука)
- Як одним словом можна назвати відгадки?
- Ми закінчуємо вивчати тему «Тварини», пригадаємо все, що вивчали по цій темі, підведемо підсумок. І тема нашого уроку: Різноманітність тваринного світу.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.
- Доведіть, що тварини належать до живої природи.
- Як переміщаються тварини і навіщо?
· Стрибають
· Бігають
· Повзають
· Плавають
· Літають
- На які групи поділяються за способом харчування?
· Побудуйте ланцюги живлення.
Пшениця → миша → гадюка → орел
Яблуня → плодожерка → синиця → орел
- Знайдіть і відновіть два ланцюги живлення
Дуб → дикий кабан → вовк
Калина → попелиця → сонечко
- Що є першою ланкою в ланцюгу живлення? Останньою?
· Гра «Хто зайвий» Чому?
Папуга, кіт, пес, бджоли, індики, лисиця, кролі.
- Чим відрізняються ці групи тварин?
· Гра «Мисливці і пастух» (по командах)
- Як тварини пристосувалися добувати собі корм? (І команда)
- Захищатися? (ІІ команда)
· Розгадування ребусів
, ХИ (комахи)
- Які ознаки комах?
- Як розмножуються комахи?
Корові в Голандії
|
Тут корову називають годувальницею, здавна ця країна славиться молочними продуктами
|
Собаці Балто в Нью-Йорку
|
Врятувала жителів Аляски від дифтерії, доставила ліки
|
Гуси в Римі
|
Врятували місто від ворогів, зчинивши галас, і цим попередили жителів
|
Горобцям в Бостоні
|
За врятування від гусені, яка загрожувала людям голодом
|
Верблюду в Монголії
| |
Слону в Кенії
|
Як помічнику людям
|
(риби)
- Які ознаки риб?
- Як вони розмножуються?
· Гра «Шифрувальник»
С А К С А Н Н У
В Т І И И Г І
Л А Ч К Р С
(ластівка) (синичка) (снігур)
- Як назвать одним словом?
- Які ознаки птахів?
- Як розмножуються?
· Гра «Хто де живе»
· Робота в групах
- До якої групи належать наступні тварини? Доведіть.
(жаби, тритони, саламандри) – земноводні (І команда)
(змії, крокодили, ящірки, черепахи) – плазуни (ІІ команда)
- Яку групу ще не назвали?
· Гра «Вгадай за описом»
1) Цей звір розміром з невеликого собаку. У нього короткі лапи. Видовжена морда, куций хвіст. Хутро грубе, сіруватого кольору. Ноги і живіт чорні. Голова біла, а з боків дві чорні смуги. Живе в лісі в норі. Живиться рослинною і тваринною їжею (комахами і їх личинками). (Борсук) (І команда)
2) Це незвичайні звірі: їхні передні лапи перетворилися на крила. Літають вони влітку, коли настає ніч. Восени деякі з цих звірів відлітають у теплі краї, а інші сплять вниз головою у печерах і на горищах. Хто вони? (Кажани) (І команда)
3) Це великий і могутній звір на високих ногах. Хутро коричневого кольору. Лопатоподібні роги і велика верхня губа, що звисає над нижньою, не дозволяють його сплутати ні з ким. Щороку восени він скидає роги, а навесні вони відростають. Живиться молодими гілками, листям, корою дерев і кущів. (Лось) (ІІ команда)
4) Масивний звір на коротких ногах. Голова велика з волохатими настовбурченими вухами. Маленькими чорними очима, чорним рилом і білими іклами. Тіло з боків сплюснуте і вкрите густою бурою щетиною. Це – всеїдний звір. (Дикий кабан) (ІІ команда)
· Гра «Опиши тварину»
· Вікторина
- Пташенята якого птаха не знають своєї матері?(зозуля)
- Якого птаха підтримує хвіст, коли той сидить на дереві?(дятел)
- Хто з лісових мешканців розвішує гриби для сушіння на деревах і з якою метою? (білка робить запаси)
- Що обігріває і живить ведмедя під час сплячки? (жир)
- Що буде з бджолою, коли вона вкусить? (загине)
- Ластівка день починає, а хто закінчує? (соловей)
· Конкурс «Казкові герої» (для капітанів команд)
- Як звати мишенят з казки «Півник і двоє мишенят»? (Круть, Верть)
- Які звірі жили у дідовій рукавичці? (лисичка, жабка, мишка, зайчик, вовк, кабан, ведмідь)
- У якій народній казці негарна на вигляд тварина перетворилася на прекрасну царівну (царівна-жаба)
- Який «страшенний» звір покарав козу-дерезу, що забралася до зайчикової хатки? (рак)
· Яка команда згадає найбільше казок про тварин
· Рубрика «Чи знаєте ви»(Пам’ятники тваринам)
- За допомогу і службу, за вірність і дружбу тваринам встановлено такі пам’ятники
· Тест
1. Тварини - це частина :
а) неживої природи;
б) живої природи;
2. Яких тварин називають травоїдними?
а) тих, які поїдають і рослинну , і тваринну їжу;
б) тих, які живляться іншими тваринами;
в) тих, яких основною їжею є рослини.
3. Тіло птахів вкрите:
а) лускою;
б) шерстю;
в) пір’ям.
4. Спільною ознакою для всіх комах є те, що вони мають…
а) крила;
б) шість ніг;
в) зовнішній вигляд.
5. Риби дихають:
а) носом;
б) легенями;
в) зябрами.
6. Земноводних називають так тому, що …
а) все життя проводять у воді;
б) все життя проводять на суші;
в) частину свого життя - у воді, а частину-на суші.
7. Тварини, яких людина розводить і використовує у своєму господарстві, називають:
а) дикими;
б) свійськими.
8. У природі завжди більше:
а) хижаків;
б) рослиноїдних тварин;
в)всеїдних тварин.
9. Комахи розмножуються, відкладаючи:
а) ікру;
б) яйця;
в) личинки;
10. Яка з цих пташок є перелітною?
а) сорока;
б) ворона;
в) ластівка.
11. Знайди «зайву» тварину:
а) джміль;
б) карась;
в) сом.
12. Личинки бабок живляться:
а) пуголовками;
б)водоростями;
в) водяними квітами.
· Роз’єднай слова і прочитай вислів
Всеназемліпотрібноберегти:
іптахайзвіраіотутравинку,
Боврешті,ти—лишейогочастинка
ІV. Підсумок уроку
1. Тварини - це частина :
а) неживої природи;
б) живої природи;
2. Яких тварин називають травоїдними?
а) тих, які поїдають і рослинну , і тваринну їжу;
б) тих, які живляться іншими тваринами;
в) тих, яких основною їжею є рослини.
3. Тіло птахів вкрите:
а) лускою;
б) шерстю;
в) пір’ям.
4. Спільною ознакою для всіх комах є те, що вони мають…
а) крила;
б) шість ніг;
в) зовнішній вигляд.
5. Риби дихають:
а) носом;
б) легенями;
в) зябрами.
6. Земноводних називають так тому, що …
а) все життя проводять у воді;
б) все життя проводять на суші;
в) частину свого життя - у воді, а частину-на суші.
7. Тварини, яких людина розводить і використовує у своєму господарстві, називають:
а) дикими;
б) свійськими.
8. У природі завжди більше:
а) хижаків;
б) рослиноїдних тварин;
в)всеїдних тварин.
9. Комахи розмножуються, відкладаючи:
а) ікру;
б) яйця;
в) личинки;
10. Яка з цих пташок є перелітною?
а) сорока;
б) ворона;
в) ластівка.
11. Знайди «зайву» тварину:
а) джміль;
б) карась;
в) сом.
12. Личинки бабок живляться:
а) пуголовками;
б)водоростями;
в) водяними квітами.
Немає коментарів:
Дописати коментар