Урок-аукціон з математики, природознавства в 3 класі на тему: «Множення чисел 10 і 100» вчителя початкових класів Попової Є.Д.

Тема. Множення чисел 10 і 100. Задача, обернена до задачі на 
          суму двох добутків. Птахи лісу.
Мета:


З математики : 
              Ознайомити учнів із випадками множення чисел
              10 і 100, закріпити знання учнів  про табличне множення і
              ділення, закріпити навички письмового додавання і
              віднімання; повторити розв’язування задач на знаходження
              суми двох добутків,  ознайомити  учнів із розв’язанням
              обернених задач до задачі на знаходження суми  двох
              доданків; розвивати  мислення, уяву, вміння лаконічно
              висловлювати свої думки; виховувати прагнення швидко і
              правильно виконувати   математичні завдання,
              удосконалювати на­вички порівняння геометричних
              ве­личин
З природознавства:
               Збагатити знання учнів про ліс та і його мешканців;
               показати роль лісу в біосфері; закріплювати знання про
               зи­муючих птахів, їх поведінку взимку;
               виявити взаємозвязок людини з оточуючим середовищем,
               виховувати бережливе ставлення до природи, збагачувати
               знання учнів цікавістями про природу; виховува­ти любов
               до точної науки — матема­тики, до природи, яку людина
               ство­рює сама, до праці.
Обладнання: Магнітофонний запис «Го­лоси лісу»,
                       силуетні картинки птахів, що розігруються на аукціоні,
                       молоточок, індивідуальні картки для роботи в парах,
                       «Правила для тих, хто   виру­шає до лісу» 
 Тип уроку: урок засвоєння навичок і умінь.
  Девіз уроку:
Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будемо:
Швидко, дружно, вміло!
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовим:
«Добрий день!»
— Всі готові до уроку?
— Так.
Чудова є ідея в мене:
Я пропоную вам, малята,
Сьогодні в лісі побувати!
Згодні? (Так!)
  - Діти, що ми називаємо лісом? (Ліс — це багато дерев)
 (Зву­чить фонограма «Голоси лісу»).
— Правильно, але ліс — це не тільки дерева, а й тисячі і тисячі живих ор­ганізмів: дерева і кущі, трави і гриби, квіти і комахи, птахи і звірі. Всі вони разом — це і є справжній ліс!
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми з вами побуваємо на аукціоні, з якого дізнаєтеся багато цікаво­го про життя лісу та його мешканців. Але будьте уважні! За кожним кущи­ком може сховатися серйозне завдан­ня. Бо у нас — не простий аукціон. З собою в подорож ми запросили науку Математику.
- Давайте пригадаємо, що таке аукціон?
 Про це ми спитаємо у «Довідкового бюро »
Довідкове бюро. Це публічний продаж, на якому покупцем стає той, хто запропонує найвищу ціну.
 - На нашому аукціоні платити   потрібно буде своїми знаннями.
 - Але що  буде  розігруватися , ви дізнаєтесь, коли розв’яжете приклади і застосуєте математичний ключ.
  Проведення аукціону.
1.Математичний ключ.
4 + 4 * 0 = 4
( 8 + 1) * 1 = 9
6 + 1 * 1 = 7
30 : (  5 - 0) = 6
( 4 + 4 ) * 0 = 0
8 * 0 + 8 : 1 = 8
8 * (0 + 8) = 64
5 * 0 + 5 : 1 = 5
10 * 0 + 10 = 10
Що ми отримуємо при множенні будь-якого числа на 1, на 0?
 При діленні будь-якого числа на 1, при діленні числа на саме число?
 При діленні нуля на будь-яке число?
На що ділити не можливо?

Розгляньте таблицю
0
4
5
6
7
8
9
10
64
и
п
с
х
а
л
т
у
і
  — Де поділися з лісу птахи?
Сороки, галки, ворони, голуби, си­ниці перелетіли ближче до оселі лю­дей. Важко шукати їжу взимку, стає холодно пташкам.
—  Давайте повісимо годівничку (ві­шаю малюнок).
—  Чим найбільше люблять ласувати птахи взимку? (Насіння, крихти хлі­ба, ягоди горобини, сало)
На аукціоні ми будемо купляти їжу для птахів.       
2. Математичний диктант.
1. Синиця з'їдає за добу 20 грамів комах.
Скільки грамів комах вона з'їсть за 3 дні? (60)
2.Ворон живе 70 років, а горобець — 12 років.
На скільки довше років живе во­рон, ніж горобець? (58)
3.Два горобчики стрибали по дво­ру і знайшли 14 зернинок.
Скільки зернин знайшов один го­робчик, якщо вони знайшли по­рівну? (7)
 4.Синичка відкладає в гніздо 10 яє­чок, а дятел — 5 яєць.
У скільки разів синичка від­кладає більше яєць, ніж дятел? (У2рази)
5.  Дятел 6 годин поспіль, короїдів поїдав, по 8 щогодини їв. Скільки знищив шкідників? (48)
6. На дереві 7 гнізд було. По 8 пта­шок в них жило.
Не полохайте ви їх — полічіть же, скільки всіх? (56)
Перевірка відповідей.(Їжу для годівнички отримає учень, який швидко, правильно і каліграфічно запише всі відповіді. )
Вчитель ударом молотка сповіщає: «Продано»
(Учень-покупець ставить їжу в годівничку )
3. Картки для опитування.
1.   7 * 3 * 1
      0 * ( 8 + 3)
2. За добу 3 сови вловили по 8 мишей кожна, а за другу добу – 15 мишей. Скільки всього мишей вполювали сови за дві доби?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступна частина.
Рахували ви на славу
Вам хвала і користь справі,
І за це дозволю, діти,
В
Плакат . Орнітологія – наука, що вивчає птахів.
- Ой, хто це стільки шишок понаки­дав? Як ви гадаєте, дітки? (Шиш­карі, дятли)
— Знову я звертаюся по допомогу до учнів!
Довідкове бюро. Шишкарі — темно-червоні птахи з темними крилами й хвостами. Лущать вони шишки. їх легко впізнати по великих дзьобах, у яких верхня частина загнута вниз, а нижня вгору.

  Шишкарі — це птахи, які розмно­жуються взимку. Пташенята наро­джуються голі, але холоду не боять­ся. Мати не злітає з гнізда, весь час гріє пташенят.
2. Підготовчі вправи. Робота в групах.
Шишкар для нас приготував за­вдання на шишках (8 шишок).
 1 шишка                2 шишка                    3 шишка             4 шишка
 2 * 10                       3* 10                        4 * 10                  5 * 10
6 * 10                        7 * 10                        8 * 10                  2 * 10
3 * 10                        4 * 10                        5 * 10                  6 * 10
Ударом молотка учитель сповіщає: « Продано»
 3.Пояснення нового матеріалу. 
Бесіда  
Розглянемо вправу 780.
Пояснити, як знаходити добутки 10 * 3 і 100 * 5.
Зразок відповіді.
Треба 10 помножити на 3.
10 – це один десяток. 1 десяток помножити на 3, буде 3 десятки, тобто 30. Отже, 10 * 3 = 30.
4. Первинне закріплення.
1. Обчислити усно інші добутки вправи 780.
2. Із вправи 781 обчислити лише ті добутки, в яких першим множником є числа 1 10.
 - До нашої годівнички прилетіла пташечка . Що це за пташка?
- Що нам скаже про горобців довідкове бюро?
Довідкове бюро. Хто не знає цих зухвалих, сміливих і ро­зумних пташок? Люди раптом вирі­шили, що від цієї сіренької пташки немає ніякої користі, а от шкода ве­лика — підрахували, що щорічно го­робець краде з полів більше, ніж півкілограма зерна.
Але вони і користь приносять! Ви­годовуючи пташенят, пара горобців щодня відловлює приблизно чотири­ста грамів шкідливих комах. Щодня горобець з'їдає жуків і гусені більше, ніж важить сам. Пташенят виводить 2—3 рази за сезон.
Фізкультхвилинка
 Горобцям не до науки,
 Ох, давно вже терплять муки.
 Затекли і ніжки, й крила...
Горобчиха зве до діла:
 — Ану, славні малюки,
 Станьте струнко, мов грибки,
Крила вгору піднімайте,
Головою покрутіть,
Ніжками потупотіть,
 Навкруги себе оберніться,
 Швидше, швидше, не лініться!
 Стане легко й добре враз!
 Відпочили? Все гаразд!
—  Ще одна пташка прилетіла? Від­гадаємо загадку і дізнаємось, що це за пташка.
Пташечка я невеличка, 
В мене білі щічки.
 Сірі лапки, чорна шапка,
 Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький.
Та я пташка невеличка,
 Називаюсь я... (синичка).
—   Знову  попрошу допомоги в учнів.
Довідкове бюро. Синичка дуже рухлива. Причепившись до най-тоншої гілочки, вона може висіти вниз головою. Це можливо тому, що у неї довгі пальці на лапках. Гострим до­вгим дзьобиком синиця дістає з трі­щини на деревах для себе поживи — комах, лічинок. А взимку пташки їдять насіння.
Гнізда синички мостять у дуплах, штучних дуплянках. У гнізді з'являється 8— 10 пташенят. Домівку залишають че­рез 15-20 днів після народження.
—   Що нам синичка принесла? Задачі.
—  Чим ми віддячимо пташці за нау­ку? (купимо сала в годівничку)
3. Задача
 Одна сімя шпаків за період гніздування знищить 10 гусениць за одну годину, а зозуля за одну годину може зїсти   100 гусениць.
Скільки гусениць за одну годину зїдять 7 сімей шпаків і 5 зозуль.
  Ознайомитись зі змістом задачі. Проаналізувати задачу від числових даних: якщо відомо, скільки гусениць з’їдає сім’я шпаків і відомо, скільки є сімей, то про що звідси можна дізнатися? Якщо відомо , скільки гусениць з’їдає зозуля і відомо, скільки є зозуль, то про що ми можемо дізнатися? Якою дією? Якщо буде відомо, скільки всього гусениць з’їдає сім’я шпаків і скільки гусениць з’їдають зозулі, то про що ми можемо дізнатися? Якою дією?
   Самостійно записати розв’язання виразом за схемою:
                    [] * [] + [] * []
Ударом молотка учитель сповіщає: « Продано»
ІУ. Розвиток математичних знань
1.Задача.
Насіння
Маса одного
 пакета
Кількість пакетів
Загальна маса
З кавуна

З бурянів
   4 кг

    ? кг
     3 п.

     5 п.
         } 27 кг
Проаналізувати короткий запис задачі: Про кого розповідається в задачі? Про яке насіння йдеться  в задачі? Що відомо про насіння з кавуна? Що відомо про насіння з бурянів?
Яка загальна маса пакетів? Про що запитується в задачі?
    План розв’язання
1) Яка маса 3 пакетів з насінням з кавуна?
2) Яка маса 5 пакетів з насінням з бурянів ?
3) Яка маса 1 пакета з насінням з буряна ?
    


                          Розв’язання
1)3 * 4 = 12 (кг)  - маса пакетів з кавуновим насінням
2) 27 – 12 = 15 (кг) – маса пакетів насіння з бур’яну
3) 15 : 5 = 3 (кг) – маса 1 пакета з насінням з буряну .
Відповідь: 3 кг
Ударом молотка учитель сповіщає «Продано»
2.Вправа 784
Ще одна пташечка летить до нас.
    Вірно людям я служу,
    Їм дерева стережу.
   Дзьоб міцний і гострий маю
   Шкідників ним добуваю. (Дятел)
Довідкове бюро. У лісах нашої країни живе одинадцять видів дятлів. Це санітари лісу, адже вони знищують величезну кількість комах-шкідників. Дзьоб є знаряддям для добуван­ня корму. Язик із зарубинами далеко висувається з рота, тому дятли можуть діставати їжу із щілин. Цих птахів у наших лісах небагато, тому вони по­требують охорони.
— Яке завдання нам дятел приніс?
- Знайти значення виразів. Вправа 784
Четверо учнів біля дошки працюють.
Ударом молотка учитель сповіщає «Продано»
 - Діти, до нас летить ще один птах. Настала весна . Хто першим з птахів сповістить  про весну?
 - Дійсно , прилетів до нас шпак. Приніс він геометричний матеріал Але для чого?
3. Робота з геометричним матеріалом. Робота в групах.
Які фігури приніс шпак? ( Трикутники, прямокутники і круги)
—  Яку геометричну фігуру назива­ють трикутником? (Фігуру, яка має три кути)
—   Що таке квадрат? (Чотирикутник, у якого всі сторони рівні)
—   Що таке прямокутник?
—   Де ми можемо використати ці фі­гури, щоб прийти на допомогу шпакам? (Ми можемо змайстру­вати шпаківню.)
—         Змайструємо шпаківні? Так. Тож до діла!
З геометричних фігур за допомогою вчителя діти «будують»  шпаківні.
Ударом молотка учитель сповіщає «Продано»
У. Підсумок уроку.
Будьте, діти, вірними, щирими і бережіть повсякчас пташок, що відлітають у вирій  і тих , що зимують у нас.
 —          Якщо урок сподобався, намалюй­те сонечку посмішку.
- Що ми робили на уроці? На промінчиках  обчислимо приклади.

 - Як ви будете допомагати птахам?
Рахували ви на славу,
 Вам хвала і користь справі.
 І за це дозволю, діти,
 Ще один плакат відкрити!
Плакат:
Де багато пташок, там не буде ко­машок.
- Сьогодні ми допоможемо пернатим друзям, а завтра вони допоможуть нам зберегти урожай.
Всі ви добре працювали,
На уроці не дрімали,
Гарно руки піднімали
Й знань багато упіймали!
Виставлення оцінок.
 Хто купив їжу для птахів?
 УІ. Домашнє завдання розповідь про шпаків
Учитель
Дзвоник знову пролунав,
 Час прощатися настав.
 За роботу по заслузі
 Щиро дякую вам, друзі!



3 коментарі: